Cottonelle Big Vs. Double Roll

Reply Hey Mom! Learn more about the Gerber Life Insurance Grow-Up Plan!
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 01-10-2010, 02:13 PM
jomalone2's Avatar
is surfing AFC for the latest deals!
Super Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Madison, MS
Posts: 198
My Mood/Status:
Blog Entries: 1
jomalone2 has posted more than 300 great deals!jomalone2 has posted more than 300 great deals!jomalone2 has posted more than 300 great deals!jomalone2 has posted more than 300 great deals!
Question Cottonelle Big vs. Double roll

Wags has Cottonelle 12 Big rolls for $5 and CVS has 20 Double rolls for $8.88 after ECBs. Does anyone know the difference to know which is the better deal?
Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to jomalone2 For This Useful Post:
Become a AFC Supporting Member Today and Make These Ads Go Away!

Advertisement

Advertisement

  #2  
Old 01-10-2010, 05:19 PM

RE: Cottonelle Big vs. Double roll

Proud 501st & Rebel Legion Member
Star Wars fan
 
Join Date: Jan 2009
Location: Florida
Posts: 1,970
My Mood/Status:
miralys has posted more than 2000 great deals! WHOA!!miralys has posted more than 2000 great deals! WHOA!!miralys has posted more than 2000 great deals! WHOA!!miralys has posted more than 2000 great deals! WHOA!!miralys has posted more than 2000 great deals! WHOA!!miralys has posted more than 2000 great deals! WHOA!!miralys has posted more than 2000 great deals! WHOA!!miralys has posted more than 2000 great deals! WHOA!!miralys has posted more than 2000 great deals! WHOA!!miralys has posted more than 2000 great deals! WHOA!!miralys has posted more than 2000 great deals! WHOA!!
I hope someone has the answer, because I would love to know too. TP is one thing I can never manage to calculate unit price on.
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to miralys For This Useful Post:
  #3  
Old 01-17-2010, 12:31 PM

RE: Cottonelle Big vs. Double roll

is surfing AFC for the latest deals!
Super Member
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 129
pbob has posted more than 100 good deals!pbob has posted more than 100 good deals!
The 20pk double rolls from CVS contains 718 sqft for $8.88. Or it costs 0.0124 per square foot. If you print off $1 coupon the cost is 0.0110 per sqft. If you use the $.50 coupon available (12-13 ss): 0.0112. If someone who has purchased the big rolls from Wags will post the sqft we can calculate the better price.
Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to pbob For This Useful Post:
  #4  
Old 10-11-2011, 11:37 AM

RE: Cottonelle Big vs. Double roll

is surfing AFC for the latest deals!
New Member
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1
tyrarathje
Idea Calculating Price for Toilet Paper & Paper Towels

It's pretty easy to get the base price for toilet paper and paper towels. First of all, if you're just starting out, group the types: With toilet paper: 1 ply and 2 ply groups. Paper Towels: 1 ply and 2 ply, then Select-A-Size or Standard sheets since the Select Sizes are 5" smaller than Standard.

1. Get the prices per sheet: Let's say this pack has 4 rolls and each roll has 125 sheets. Multiply them: 4 X 125 = 500
2. Divide the price by quantity: 3.99 / 500 = .00798

This means each sheet costs .00798 (or .0080)

If you want to know how much per thousand sheets, just multiply it:

.00798 X 1000 = 7.98 per thousand sheets.

You now have 2 ways of checking price: by the sheet or by the thousand sheets.
Reply With Quote
  #5  
Old 10-13-2011, 12:49 PM

RE: Cottonelle Big vs. Double roll

tothepointe's Avatar
is surfing AFC for the latest deals!
Senior Member
 
Join Date: Aug 2011
Location: LALA Land
Posts: 1,001
My Mood/Status:
tothepointe has posted more than 500 great deals! WOW!tothepointe has posted more than 500 great deals! WOW!tothepointe has posted more than 500 great deals! WOW!tothepointe has posted more than 500 great deals! WOW!tothepointe has posted more than 500 great deals! WOW!tothepointe has posted more than 500 great deals! WOW!
This is very unscientific but last time i bought the $5 Cottonelle pack from WAGS I felt like the rolls were a little skimpy and didn't last as long as the big double/triple rolls
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 15 or greater. You currently have 0 posts.
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to tothepointe For This Useful Post:
  #6  
Old 11-10-2011, 11:08 AM

RE: Cottonelle Big vs. Double roll

is surfing AFC for the latest deals!
New Member
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 1
ronnieray
Cottenelle Big vs Double Roll

Quote:
Originally Posted by jomalone2 View Post
Wags has Cottonelle 12 Big rolls for $5 and CVS has 20 Double rolls for $8.88 after ECBs. Does anyone know the difference to know which is the better deal?
Just bought a 12 pack of big rolls at Walgreen's for $5. Package says there are 138 sheets per roll or 1656 sheets per 12 roll pack, $.003/sheet.
I checked double roll pack and they have 230 sheets per roll, 2760 sheets per 12 roll pack. Any thing less than $8.28 for a 12 pack of double rolls is a better deal than $5 for a 12 pack of big rolls

I just rec'd the following info from Kimberly-Clark customer care:
"The COTTONELLE CLEAN CARE* toilet paper comes in four different roll sizes. The big roll has 165 sheets, the double roll has has 230 sheets, the large roll has 138 sheets and the giant roll has 260 sheets."
What I bought today was 12 "large" rolls, not "big" rolls, so my comparison above is large rolls vs. double rolls.
VERY CONFUSING, probably on purpose.

Last edited by ronnieray; 11-10-2011 at 01:38 PM. Reason: additional info
Reply With Quote
  #7  
Old 05-16-2012, 08:41 AM

RE: Cottonelle Big vs. Double roll

is surfing AFC for the latest deals!
New Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1
tpriddy
Walgreens $5 for 12 large rolls

In big type, at the top:
Wow! Only $5
Less than 42 per roll

then, at the bottom, the small print says:
113 2-ply sheets per roll 4.2 x 4.0 in. (10.6 x 10.1 cm) 157.2 sq. ft. (14.4 m2)

So thats $0.00265/sq ft at Walgreens Wow $5 package price.

Also seems that the Walgreens large rolls vary in size from time to time.
Reply With Quote
  #8  
Old 05-16-2012, 11:54 AM

RE: Cottonelle Big vs. Double roll

piggypup's Avatar
happy, happy, joy..joy!
Super Member
 
Join Date: May 2012
Location: We spend our Summers in Colorado. Our home and "boring" life is back in Homestead, Florida
Posts: 254
My Mood/Status:
piggypup has posted more than 100 good deals!piggypup has posted more than 100 good deals!
wow never though that verytime i wipe my hiney i use about 10 squares ie:30 cents (.03 x10) if there are 6 o us and we all do he dooty, pardon the pun, at least once a day thats $1.80 a day, we really heed to work on that and get our sqare to dooty ratio down at least by 75 % in order for me to feel like we can afford to do a dootie everyday or...only go every fourth day.. thats more affordable!!! ,
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to piggypup For This Useful Post:
  #9  
Old 05-16-2012, 12:17 PM

RE: Cottonelle Big vs. Double roll

staviles's Avatar
Couponing Mom of Five
couponing mom of five
 
Join Date: Dec 2007
Location: St. Louis, MO
Posts: 3,978
My Mood/Status:
Blog Entries: 1
staviles has posted more than 7000 great deals! WHOA!!staviles has posted more than 7000 great deals! WHOA!!staviles has posted more than 7000 great deals! WHOA!!staviles has posted more than 7000 great deals! WHOA!!staviles has posted more than 7000 great deals! WHOA!!staviles has posted more than 7000 great deals! WHOA!!staviles has posted more than 7000 great deals! WHOA!!staviles has posted more than 7000 great deals! WHOA!!staviles has posted more than 7000 great deals! WHOA!!staviles has posted more than 7000 great deals! WHOA!!staviles has posted more than 7000 great deals! WHOA!!
Don't forget that the Walgreens WOW $5 12 packs are 2 diffferent kinds (blue package=single ply and purple package=2 ply) also take into consideration that these have a $1/1 WAGS coupon to use on so the 12 packs now come down to $4 and if you have the $1/1 Any Cottonelle peelies that were available a while back, you are now down to $3 for a 12 pack.even at 0.0265 for the double ply and 0.0217 for the single ply if you use both a WAGS and a Mnfctr Q. I have a years supply of different kinds and the way that I figured it out was that we (we are now down to 2 adults, 3 teenagers) used 1 roll of toilet paper a day, which meant that I needed roughly 365 rolls of toilet paper a day, or 31 12-packs which usually lasts me about a year. Since this is my last year of nursing school, it will be a huge relief to not have to worry about anything at all for a whole year...my husband is now finishing up the extra storage room he built me and will post pics of my finished 1 year stockpile when he's done in about 3 days!!
__________________
Do you have any coupons today ma'am? Uh Duh!!!
To view links or images in signatures your post count must be 15 or greater. You currently have 0 posts.
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to staviles For This Useful Post:
Reply


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Cottonelle Mini Roll & Wipes ~ WalMart Sample Time4mom2 Freebie Graveyard 11 06-18-2009 08:04 PM
Coming Soon Cottonelle 4-pack TP Double Roll hnks Deal Graveyard 5 05-16-2009 05:32 AM
4-pack single roll cottonelle for .19! tootsie roll Deal Graveyard 13 08-22-2008 08:23 PM

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2